Alior przejął Bank BPH

Program repolonizacji jest dobrze widoczny na polskim rynku finansowym.
Po przejęciu Alior Banku przez grupę PZU w trakcie są już kolejne akwizycje. Alior właśnie przejmuje część Banku BPH. 
Choć są to decyzje polityczne, warto sprawdzić jak na wyniki samego banku oraz polski rynek bankowy wpłynie ta transakcja. Uwagę ekspertów zwraca fakt, iż w Polskim Zakładzie Ubezpieczeń pracują specjaliści od ubezpieczeń, więc tę część zarządzania biznesem powierzono managerom z Alior Banku.


Sytuacja finansowa


Poprzednie ustalenia wewnątrz grupy PZU zakładały, że przejmującym może być ubezpieczyciel. Tymczasem zdecydowano, że to Alior będzie przejmował. Tak aby ryzyko przejęć przełożyć na Alior Bank. Gdyż bankierzy mogą lepiej sprawdzać się w tym sektorze gospodarki w porównaniu ze specjalistami z dziedziny ubezpieczeń. Sam Alior jest bankiem, który posiada dość dobre wskaźniki, jeżeli chodzi o koszty. 

Zarząd PZU chce połączyć go z bankami mniej efektywnymi. Najlepiej takimi, które mają nieco wyższe koszty działania w stosunku do posiadanego kapitału. Co może zaprocentować efektem skali po zwiększeniu zasięgu działania połączonych podmiotów. Do takich banków zalicza się na pewno Bank BPH. Jest ze względu na koszty podmiotem na pewno mniej efektywnym.

GE sprzedaje aktywa


General Electric (GE) to międzynarodowy koncern wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych. Jego władze zdecydowały zakończeniu działalności bankowej na polskim rynku. Więc na sprzedaż poszedł pakiet większościowy akcji jaki GE posiada w Banku BPH. Cena za pakiet 87% udziałów w banku została ustalona na ok. 1 200 000 000 zł. Wspomniane powyżej wysokie koszty własne w BPH wynikając również z silnej pozycji związków zawodowych w tym banku.

Rządowe poparcie


Ponieważ instytucje państwowe realizują politykę rządu nie było problemów w podmiotach nadzorujących. Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziły się na zakup Banku BPH przez Aliora. Rząd dąży do repolonizacji banków w Polsce. Starając się wykupować mniejsze banki, które znalazły się w gorszej kondycji finansowej albo ich właściciel zdecydował się na sprzedaż aktywów w kraju.
Alior Bank przejmując BPH prawdopodobnie zablokował sobie możliwość kupienia aktywów Raiffeisen Polbanku. Jednak rząd zapewne postara się przejąć te aktywa za pomocą banku PKO BP.
 

Konkurencyjność w sektorze


Nie ukrywajmy, że wchłonięcie Banku PKO BP przez Alior będzie oznaczać zmiany dla klientów. Zarówno tych nowych, jak i obecnych. Konsolidacja oznacza mniejszą konkurencję w sektorze bankowym w Polsce. Co wiąże się z potencjalnie gorszymi warunkami dla posiadaczy kont osobistych, lokat i rachunków oszczędnościowych. Zwykle banki chcą sobie „odbić” koszty przejęcia wprowadzając nowe opłaty i prowizje dla posiadaczy rachunków, albo podnosząc marżę udzielanych kredytów. Z drugiej strony po wchłonięciu mniejszych banków, pojawi się na rynku miejsce dla nowego gracza. Banku, który chcąc pozyskać bazę klientów zaoferuje lepsze warunki, niż duże podmioty. 

1 komentarz:

  1. Bartek15:55

    Szkoda, lubiłem kiedyś bank BPH za dość przejrzystą ofertę.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawierające linki będą usuwane.