Jak oszczędzać na emeryturę – 3 metody

Nie oszukujmy się i nie zaprzeczajmy temu – faktem jest, że nasze społeczeństwo systematycznie się
starzeje. Coraz więcej osób wchodzi w próg wiekowy powyżej 65 lat, a coraz mniej osób się rodzi. Obecnie, co trzecia dorosła osoba w Polsce ma ponad 60 lat. Oznacza to dla nas tyle, że coraz więcej osób przechodzi na emeryturę i trzeba im wypłacać to świadczenie z ZUS. Przedstawię kilka sposobów na to aby Twoja emerytura była na zadowalającym poziomie. Wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zagwarantują nam godziwego poziomu życia. Na starość musimy odkładać środki samodzielnie.

Nie licz na godziwą emeryturę z ZUS


W związku z tym, że nasze społeczeństwo się starzeje, to coraz mniej osób pracujących działa na tę emeryturę, przez co nieuniknionym może być jej obniżenie. Szacunki mówią o tym, że emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie stanowić ok. 20-30% ostatniej pensji. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań: Co mogę zrobić, aby mieć w przyszłości emeryturę na zadowalającym poziomie? I jak do tego dotrzeć? Odpowiedź może być dosyć prosta i oczywista, ale wystarczy oszczędzać. Jak oszczędzać na emeryturę? To już większy problem, ale mamy do wyboru całkiem szerokie spektrum możliwości. Ja zaproponuję poniżej trzy metody na zwiększenie świadczeń emerytalnych. Nie ważne, którą z nich wybierzesz, polecam wypróbować wszystkie 3, jako kompletny system rozwiązań poprawiający Twoje przyszłe świadczenia emerytalne.

Metody oszczędzania na emeryturę


Możemy po pierwsze odkładać regularnie pieniądze na lokatę lub konto oszczędnościowe. Zawsze to niewielkie nawet oprocentowanie może zrobić różnicę. Drugą możliwością jest wpłacenie pieniędzy na fundusz emerytalny. Fachowcy zajmą się wtedy pewnym odsetkiem naszej pensji aby w przyszłości wypłacać nam dodatkowe świadczenie ze względu na bycie na emeryturze. Trzecim i polecanym przez rząd pomysłem jest spłodzenie sobie dzieci. Obecnie wchodzi program pięćset złotych za dziecko, więc utrzymanie większej ilości dzieci nie będzie tak dużym problemem, toteż możemy się zasadnie spodziewać większej liczby urodzeń już od przyszłego roku. Jest to pewien sposób walki z kryzysem demograficznym, którego Polska, ale także inne kraje europejskie (głównie z Europy Zachodniej i północnej) doświadczają. Reasumując zebrane informacje: warto zacząć myśleć o swojej emeryturze już teraz, ponieważ im szybciej zaczniemy tym więcej możemy zyskać. Najskuteczniejszą metodą będzie proste i regularne oszczędzanie pieniędzy oraz inwestowanie ich w swoją emeryturę, ponieważ przyszłość systemu emerytalnego jest niejasna, dlatego warto o nią zadbać samemu, bez ingerencji naszego rządu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze zawierające linki będą usuwane.