Orange i mBank utworzą nowy bank mobilny

Już na drugą połowę 2014 roku planowany jest start wspólnego przedsięwzięcia mBanku i Orange. Telekom posiadający ok. 1/3 udziałów w rynku telekomunikacyjnym zamierza razem z największym obecnie bankiem typowo „internetowym”, stworzyć nowy bank mobilny. Nazwa powstającego podmiotu nie jest jeszcze znana. Na razie podpisano umowy regulujące udział obydwu stron w przedsięwzięciu. Niedawno byliśmy świadkami podobnej umowy pomiędzy Alior Bankiem a T-Mobile.

Kolejny sojusz banku i telekomu 

Główna umowa pomiędzy Orange i mBankiem, dotycząca współpracy obowiązuje do 2025 roku. Strony pozostawiły sobie możliwość jej przedłużenia na 3 kolejne lata. Współpraca ma opierać się na usługach finansowych. W myśl zawartych umów, klientów dla nowego banku mobilnego ma pozyskiwać Orange Polska. Zaś usługi finansowe świadczyć wydzielona, w tym celu finansowa część mBanku. Grupa Orange zamierza udostępniać powstającemu podmiotowi także własną markę telekomunikacyjną i oznaczać nią oferowane produkty. Ryzyko związane z zarządzaniem bankiem ma natomiast ponosić, doświadczony w tej kwestii mBank. Orange zapewnił sobie ponadto możliwość nabycia powstałego banku w latach 2020 – 2023. Pod warunkiem zgody zarządu mBanku oraz regulatora na rynku.
Samo Ekonto w mBanku było już opisywane choćby tutaj: finansenaplus.pl/mbank-ekonto-oplaty-opinie więc odsyłam tam zainteresowanych. 


Oferta banku mobilnego 

Nowo powstający bank mobilny, zamierza kierować ofertę do klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Grupą docelową instytucji są oczywiście osoby korzystające z urządzeń mobilnych. Początkowo w ofercie mają znaleźć się podstawowe produkty. Czyli rachunki osobiste, płatności mobilne, pożyczki oraz karty. Cechą przewodnią usług banko – telekomu ;-) będą na pewno pakiety łączące usługi finansowe oraz telekomunikacyjne. Pozwalające sprzedać klientowi większy zakres usług niższym kosztem.


 Spadek konkurencji i inwigilacja ? 

Powstają duże podmioty zbierające dane nie tylko o naszych rozmowach i przesyłanych informacjach, ale także mające wgląd w nasze finanse. Naturalnym odruchem są pytania o brak możliwości zachowania anonimowości, ochrony danych osobowych, aż po inwigilację finansową i informacyjną jednocześnie. Nowo powstały bank mobilny na pewno zechce wykorzystać zebrane dane osobowe od operatora. W połączeniu z historią finansową lepiej personalizować ofertę i przedstawiać nam pakiety telekomunikacyjno - finansowe. Znając nasze zwyczaje komunikacyjne, wydatki na telefon jak i finanse jednocześnie. 

Na pytanie o inwigilacji totalnej jest chyba jeszcze zbyt wcześnie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, zarówno z pozytywnych jak i negatywnych skutków tworzenia się nowych korporacji. Mając jednocześnie nadzieję że nie zostaniemy zasypani masą wiadomości reklamowych od operatora. Chcącego za wszelką cenę świadczyć nam także usługi bankowe.