Karty kredytowe odzyskują rynek

Nie ulega najmniejszej wątpliwości fakt, że korzystanie z kart kredytowych okazuje się być coraz bardziej popularne. Wielu klientów banków coraz częściej korzysta z „plastikowego kredytu”. Dzisiejszy wpis poświęcę więc temu zagadnieniu, przyglądając się kartą od strony posiadacza. Dla nie zorientowanych w temacie finansów znajdzie się też kilka wskazówek, min. na co uważać używając plastikowego pieniądza.


Niższe stawki interchange wymusiły zmiany

Po obniżeniu maksymalnych stawek interchange banki zdecydowały się na zmiany. Teraz mniej opłacalne stało się utrzymywanie karty, w przypadku gdy klient nie korzysta z kredytu. Marketingowy i sprzedawcy obecnie dwoją się i troją aby przekonać nas do „zejścia pod kreskę” na dłuższy czas. Najczęściej też nie trzeba być klientem danego banku, aby móc otrzymać kartę z limitem kredytowym. Przyznanie limitu może być różne w zależności od banku oraz jego wymogów.

Pamiętajmy o terminach

Zwykle każdy bank przysyła co miesięczne rozliczenie dla każdego klienta, który w danym miesiącu dokonał jakichkolwiek operacji kartą kredytową. Na takiej informacji każdy klient znajdzie również szczegółowe informacje w jaki sposób należy dokonać spłaty takiego limitu. Okazuje się to być bardzo ważne. Otóż jak wiemy oprocentowanie kart kredytowych na ogół jest bardzo wysokie. W przypadku, gdy klient zapłaci limit w wyznaczonym przez bank terminie nie będzie on zobowiązany do pokrywania kosztów odsetek naliczonych w związku ze zwłoką dokonania zapłaty. W przeciwnym wypadku odsetki zostaną naliczone za każdy kolejny dzień. Zdaniem ekspertów jest to bardzo ważne, gdyż na ogół oprocentowania kart kredytowych i ich limitów są bardzo wysokie, przez co odsetki nawet za kilka dni zwłoki mogą być bardzo duże. Ważne jest zatem spłacanie limitu kart w wyznaczonym przez bank terminie.

Statystyki poprawiły się

Z najnowszych badań wynika, że z kart kredytowych korzysta coraz więcej osób. Należy jednak pamiętać, że każdy bank pobiera co miesięczną opłatę za jej posiadanie, nawet w przypadku gdy jej nie używamy. Liczba dokonywanych transakcji za pomocą kart kredytowych z roku na rok stale wzrasta. Zdaniem wielu ekspertów karta kredytowa z limitem to możliwość dostępu do środków pieniężnych w sytuacjach najbardziej awaryjnych. Nie musimy bowiem w takich sytuacjach martwić się zaciąganie kredytu.

Korzystajmy z „kredytówek” z rozsądkiem


Korzystanie z kart kredytowych ma wiele plusów, jak również kilka wspomnianych minusów. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z nich tylko w nagłych przypadkach oraz jak najbardziej koniecznych. Bardzo ważne jest również spłacanie limitu zadłużenia w terminie wyznaczonym przez bank. Dzięki temu unikniemy spłaty bardzo dużych odsetek, które naliczane są za każdy dzień zwłoki zapłaty. Decydując się na posiadanie karty kredytowej warto zapoznać się z ofertą co najmniej kilkunastu banków. Wybierzmy ten, który oferuje nam korzystanie z karty kredytowej na najbardziej korzystnych warunkach.