Włoski koncern zwalnia ludzi

Wrócę dziś do ciekawych planów Włochów odnośnie fabryk we Włoszech i w Polsce. Produkcja nowego, małego modelu Fiata zwanego roboczo New Smali może zostać przeniesiona z Polski do Termini Imere koło Palermo na Sycylii.


Fot: Fiat Auto
Ten większy od Seicento, ale mniejszy od Punto samochód będzie wytwarzany wyłącznie w polskiej fabryce Fiata w Tychach. Już wcześniej pisałem o tym na moim blogu. Takie zapewnienie złożył w rozmowie z „Profitem” Jose R. Sonaoo, dyrektor handlowy Fiata Auto Poland. Według Sonano New Smali trafi na rynek we wrześniu, a docelowo rocznie wytwarzanych będzie 190 tys. aut tego modelu.

Przeniesienia produkcji modelu na Sycylię chce tamtejsza społeczność. która nie godzi się z planami zamknięcia lokalnej montowni Fiata. Koncern ten jest jednym z największych pracodawców na Sycylii, gdzie bezrobocie sięgało niedawno 20 procent. Planowane zamkinięcie wytwórni na Sycylii, gdzie produkowany jest model Punto to część ogłoszonego w październiku drastycznego planu redukcji kosztów Fiata Auta którego strata wynosiła na koniec ubiegłego roku 5,6 mld. Fiat, który poprzednio w maju zwolnił 3 tys. osób chce zredukować zatrudnienie jeszcze o około 8,1 tys. pracowników w kilku włoskich fabrykach. Dzięki temu koncern chce zaoszczędzić rocznie około 250 mln euro.