mBank obniża oprocentowanie po cięciach stóp

Na stronie mBanku pojawiła się informacja dla klientów. Po cięciu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), bank zdecydował się na obniżenie oprocentowania. Zarówno produktów depozytowych jak i kredytowych. Zmiany dotyczą głównie osób fizycznych, czyli klientów nie prowadzących działalności gospodarczej. Kredytobiorcy mogą odetchnąć, zauważając spadek wysokości rat, ale osoby planujące założyć lokatę nie będą z tego powodu zadowolenie. Jako nowość mBank wprowadził do oferty lokatę 3-dniową, dla której oprocentowanie spadło z 2,9 do 2,4%.Obniżkę wymusiły cięcia RPP


Cięcie kosztów pieniądza dokonane przez RPP, były dość znaczne. Stopa referencyjna spadła z 2,50 do 2,00 procent, czyli najniższej wartości w historii. Stopę lombardową obniżono z 4,00 do 3,00 %, zaś depozytowa postała bez zmian, czyli w wysokości 1,00%. Kolejny ważny powód to wprowadzony w tym roku, mniejszy górny limit opłat interchange. Stanowiących do tej pory jedno z ważniejszych źródeł zysków w sektorze bankowym.

Obniżki zarówno na lokatach jak i kredytach


Spada oprocentowanie nie tylko kredytów i pożyczek. Obniżono także wysokość odsetek naliczanych dla posiadaczy kart kredytowych. Z drugiej strony mBank, chcąc skompensować sobie niższe przychody z działalności kredytowej, zdecydował się na obniżenie odsetek dla produktów depozytowych. Spadło również oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR-ach) oraz kontach oszczędnościowych, dostępnych w ofercie banku. Szczegółowy wykaz zmian dostępny jest na stronie internetowej mBanku.