Bezstykowe karty płatnicze wydawane przez banki

Zbliżeniowe karty płatnicze nazywane bezstykowymi stają się obecnie codziennością. 
Polska stale jest w czołówce krajów europejskich o najwyższym odsetku transakcji gotówkowych, ale Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych i ta tendencja będzie się utrzymywać. 

Transakcja zapłaty kartą zbliżeniową trwa sporo krócej niż zapłata gotówką. Technologia bezstykowa w połączeniu ze specjalną procedurą. 

W przypadku niewielkich płatności eliminuje konieczność potwierdzania transakcji podpisem lub kodem PIN, powoduje, że czas trwania pojedynczej transakcji skraca się do kilkunastu sekund. Dziś karty takie wydawane są już standardowo przy zakładaniu konta bankowego

Technologia radiowej transmisji

Tego rodzaju rozwiązania są już od dłuższego czasu stosowane w przypadku zwyczajnych kart bezstykowych. Istotą technologii bezstykowej jest radiowa transmisja informacji zawartej na karcie płatniczej. Tę technologię wykorzystuje się najczęściej w przypadku systemów kontroli dostępu, a na większa skalę w transporcie masowym. Podobne rozwiązania są stosowane z powodzeniem w wielu miastach na świecie. Na przykład Warszawska Karta Miejska to karta zbliżeniowa, na której można zakodować bilety miesięczne warszawskiej komunikacji.

Czas dokonywania transakcji

Największa oszczędność czasu w przypadku autoryzacji transakcji takimi kartami nastąpiła poprzez rezygnację z potwierdzania transakcji PINem lub podpisem. Główną wspomnianą zaletą technologii zbliżeniowej jest szybkość dokonywanej transakcji. Twórcom tej technologii chodziło o skrócenie czasu transakcji dokonywanych na małe kwoty, tak by karta mogła w tym przypadku konkurować z gotówką. Oczywiście w przypadku transakcji na większe kwoty, potwierdzenie transakcji jest wymagane i transakcja trwa zdecydowanie dłużej.

Dostępność i elastyczność

Płatności zbliżeniowe organizacji MasterCard występujące pod nazwą PayPass są bardziej elastyczne niż rozwiązanie Visy (payWave). Dzięki temu banki współpracujące z MasterCardem zaoferowały karty w bardziej innowacyjnej formie, niż tradycyjny plastik.

Bezpieczeństwo

W zamyśle twórców systemu płatności PayPass, właściciel takiej karty sam dokonuje transakcji, zbliżając kartę do czytnika i nie wypuszcza jej z rąk. Technologia bezstykowa to niewątpliwie wygodny sposób dokonywania płatności. W przypadku korzystania z technologii, przy której do dokonania płatności wystarczy jedynie zbliżenie słusznie rodzą się pytania o bezpieczeństwo takich transakcji, tym bardziej, że nie wymagają one dodatkowego potwierdzania podpisem czy kodem PIN.
Trzeba pamiętać o tym, że brak konieczności potwierdzania transakcji do kwoty 50 zł sprawia, że w przypadku zgubienia karty, jej znalazca będzie mógł nią zapłacić do kwoty wyznaczonego limitu. To poważna wada w stosunku do zwykłych kart.

Aby z karty pobrano pieniądze wcześniej w terminalu przyjmującym płatność musi zostać wpisana kwota płatności. Aby transakcja mogła dojść do skutku, konieczne jest zbliżenie karty na odległość maksymalnie pięciu centymetrów. Taka odległość sprawia, że szansa na przypadkowe odczytanie karty przez czytnik jest naprawdę niewielka. Większość banków pozwala przeprowadzić nie więcej niż trzy takie transakcje po kolei. Przy czwartej zostaniemy poproszeni o wpisanie numeru PIN.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całej treści bez zgody autora jest zabronione.